Meeskond ja võrgustik

Vertexi asutaja Andro Kullerkupp töötab juba teist dekaadi paljude ettevõtete juhtidega, aidates neil viia oma firmad veelgi edukamale kursile. Seda pole võimalik teha üksi, keegi pole kompetentne kõiges ja seetõttu on ajapikku kogunenud Andro ümber professionaalide võrgustik erinevatest valdkondadest. Vertexi ekpertide võrgustik on pühendunud Eesti ettevõtluse arengule tervikuna ja kõik selle liikmed usuvad, et parim tulemus on saavutatav just kivi haaval seda edukusmüüri ladudes. Üheskoos on panustatud sadadesse ettevõtetesse, mille juhid on meile tunnustavalt öelnud, et me pakume neile rahulikku und. Meid nimetatakse tunnustavalt iga juhi unistuste meeskonnaks (dream team).Vertexi loomise lugu

Kuidas sai aknapesijast Eesti üks hinnatuim juhtimis- ja ärikonsultant? Räägib Vertex Consultingu asutaja Andro Kullerkupp, kes on tänaseks oma tiimiga nõustanud enam kui 200 ettevõtte.

1995. aastal asutasin 19-aastasena oma esimese firma, mis hakkas tegelema aknapesuga. Paneb muigama eks, kuid isiklik motiiv olla sõltumatu oli niivõrd suur, et asutasin firma pikalt mõtlemata ja kalkuleerimata. Aknapesust teadsin ma sama palju kui siga lendamisest. Järgnes minu elu esimene personalivärbamine. Palkasin endale tööle kogenud aknapesija ning ise asusin tegelema müügiga. Peab tunnistama, et müük polnudki liiga keeruline, kuna olin nagu koerapoeg, kes oma optimismi täis silmadega küsib kõigest ühte viilu vorsti – no kes suudaks keelduda?

Praktilised kogemused sundisid mind tõsisemalt suhtuma tegevuste planeerimisse. Minu unistus heast ja lihtsast elust üha kaugenes. Ilmnes, et olin valesti eeldanud teenuse turuhinda, ära unustanud maksukulud, üle hinnanud nõudlust ja oma juhivõimeid. Kuus kuud pärast firma asutamist oli selge, et ettevõte ei suuda ennast ära majandada. Tajudes oma ebakompetentsust, otsustasin alustada diplomiõpingutega Soome rakenduslikus kõrgkoolis Markkinointi Instituutti’s.

Pidasin plaani ettevõtlusega lõpparve teha, ent jõudsin hoopiski uute võimalusteni. Teatud asjaolude kokkulangemisel muutsin ettevõtte tegevusvaldkonda ja asusin kätt proovima reklaami- ja trükivaldkonnas. Seekord juba kaalutletult ja põhjalikumalt planeerides. Kuna pidasin end heaks müügimeheks, siis oli loomulik valik hakata turul pakutavate reklaami- ja trükiteenuste vahendajaks. Reklaamivaldkonna valik oli inspireeritud minu samaaegselt väldanud õpingutelt ja mis seal salata, ka siin oli teatud annus naiivsust. Mul oli ühest Ameerika telesarjast tekkinud ettekujutus lahedast reklaamiagentuurist ja soovisin luua just sellist. Asi arenes jõudsalt. Saavutasin hulganisti soodsaid kokkuleppeid trükikodadega ja meediaväljaannetega ning väiksemaid tehinguid sõlmisin klientidega aktiivselt.

Peagi järeldasin, et minu tegevusel puudub igasugune unikaalsus ja see on lihtsasti jäljendatav. Tegin järgmise sammu oma unistuste agentuuri suunas ning otsustasin oma teenuste ulatust veidi laiendada. 1996. aasta suvel koputasin tolleaegse suurima trükiettevalmistusfirma Eesti Reprokeskuse uksele ja tegin selle juhile, Jüri Vendelinile ettepaneku koostööks. Jüri tunnistas hiljem, et pöördumine oli niivõrd jahmatavalt naiivne, et ta ei suutnud keelduda. Nimelt läksin täiesti võõra inimese juurde ja tegin talle ettepanku, et ta annaks mulle möbleeritud bürooruumi ja maksaks minu abilisele 3 kuud palka, lubades, et ma tõstan tema käivet 30%. Hiljem mõistsin, et sisuliselt pakkusin talle müügiteenust, olles ise tema kliendiks ja vahendades tema teenuseid oma klientidele.

Tegutsesime nii nagu kokku lepitud. Lubatud tulemus toodud ja käive 30% suurendatud, võimaldas Jüri mul pikemaks ajaks tema ruumidesse jääda, kuid palgakulud pidin edaspidi enda kanda võtma. Aasta hiljem rentisin oma firmale ruumid ja palkasin lisatööjõudu. Meil olid tõeliselt suured kliendid ja tarnisime trükitooteid sõna otseses mõttes veoauto koormatega. Üheks selliseks kliendiks oli Tallinna Autobussikoondis, mis tellis meilt tasuta jagatavaid sõidugraafikuid. Klientidega tekkis väga sõbralik suhe kuni see viis meid täiesti uue tegevusalani. TAK tegi ettepaneku hakata busside välis- ja sisepindadele reklaame müüma. Võtsin ettepaneku vastu mis viis selleni, et 1997. aastal õnnestus saada juba kogu Eesti ühistranspordi välis- ja sisereklaami pindade ainuoperaatoriks.

Tegutsesime suhteliselt stabiilselt aastani 2001, kuni ma isiklikult tüdinesin. Ma ei tahtnud enam olla vahendaja ja hing ihkas millegi sisulisema järgi. Teadaolevalt on ettevõtjaks hakkamine lihtsam kui sellest loobumine. Seega mõistsin, et lihtsalt ära minna ei ole võimalik. Käivitasin ettevõtte müügiprotsessi ning pärast pooleaastast läbirääkimist ostis minu firma maailma üks juhtivaid välimeedia kontserne Clear Channel. Müüdud firma opereerib ühistranspordi reklaamipindadega tänaseni.

Müügitehingu sooritamiseks asutasin uue firma Vertex Investment, kuna mul ei olnud plaanis müügist saadavat tulu kasutada isiklikuks tarbeks. Saadud tulu läks uue firma arendamiseks ja minu järgnevate õpingute rahastamiseks. Läksin MBA kaugõppe programmi Henley Business School’i Inglismaal ja jätkasin hiljem osaajalises õppes Saksamaal European University Viadrina’s.

Tänaseks tegutseb Vertex Investment kaubamärgi Vertex Consulting all, pakkudes ettevõtjatele arendusnõustamist. Vertexi ümber on kogunenud märkimisväärne suurte kogemustega spetsialistide võrgustik, kellega ühiselt pakume parimaid lahendusi oma klientidele. Mul on heameel, et olen leidnud tegevusala, mida ma tõeliselt naudin.

Kokkuvõtteks: samaaegselt praktiliste kogemuste omandamisega täiendasin pidevalt ka oma teoreetilisi teadmisi. Pean siiani tähtsaks teooria ja praktika tasakaalu.

Tänaseks oleme kolleegidega Vertexi nime all nõustanud juba üle 200 ettevõtte.

Andro Kullerkupp
Vertex Consultingu asutaja